Den 22 april samlades vi på våning 10 i A-house Sickla, med utsikt över Stockholm, för en kväll som kom att bli så mycket mer än ett event. Under temat This is B.O.B.B.Y.S bjöd vi in till vår värld – och till nästa kapitel i vår resa.
Idag använder över 250 000 personer våra hår- och hudvårdsprodukter, och vi fortsätter att växa. Men kvällen handlade inte bara om tillväxt. Den handlade om vår identitet. Om vad som ligger bakom namnet – och vad vi står för, på riktigt.
Våra värdeord – kärnan i allt vi gör
Under eventet presenterade vi våra värdeord. Bokstäverna i B.O.B.B.Y.S bär alla på en betydelse, men det viktigaste är helheten. Tillsammans formar de grunden i vårt varumärke:
Bobbys handlar om balans.
Om omtanke.
Om beprövad kvalitet.
Om att bygga långsiktigt.
Om yrkesskicklighet.
Om samhörighet.
Det är dessa värden som genomsyrar varje produkt vi utvecklar, varje beslut vi tar och varje relation vi bygger.
Samhörighet – en känsla som förenar
En av kvällens aktivitetsstationer fokuserade just på samhörighet. Där ställde vi frågan: Var i landet är Bobbys störst?
Svar:
1. Stockholm
2. Göteborg
3. Malmö
Kanske inte helt oväntat. Men vi har också en tydlig bubblare: Umeå – där kärleken till Bobbys växer sig allt starkare.
Det blev en påminnelse om att vi inte bara är ett varumärke – vi är en community som sträcker sig över hela landet.
En kväll att minnas
Med klädkoden Spring Fever fylldes rummet av färg, energi och personliga uttryck. Vi bjöd på dryck, mingel och överraskningar – men framför allt på möten. Samtal, skratt och ögonblick som inte går att planera.
Alla bilder från kvällen är fotograferade av Karina Ljungdahl.
Från analys till rutin
Under eventet erbjöd vi även personliga hud- och håranalyser som snart blir tillgängliga på hemsidan. Det var vårt sätt att fortsätta kvällen – från inspiration i frisörhörnan till faktisk rutin.
Det här är bara början
This is B.O.B.B.Y.S var inte en avslutning. Det var en startpunkt.
Vi fortsätter nu att lyfta våra värdeord i våra kanaler. Vi bygger inte bara ett varumärke. Vi bygger något tillsammans.
This is B.O.B.B.Y.S.
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.